Dažnai vonios kambario dizainas vertinamas gana atsainiai: laikomasi nuomonės, kad vis tiek vonioje praleidžiame maždaug vos iki pusvalandžio kasdien, tad persistengti neverta.
Tačiau išsirinkti gražių plytelių ir modernios vonios ar dušo kabinos neužteks. Reikia kruopščiai apgalvoti, kaip erdvę suplanuoti patogiai, kur bus įrengiama santechnika, kokius baldus rinktis, koks apšvietimas labiausiai tiktų, kaip jį suprojektuoti ir daugelį kitų niuansų. Tad apie ką vertėtų pagalvoti prieš įsirengiant vonią?
Erdvės planavimas
- Kokie baldai, prietaisai, santechnikos elementai bus vonios kambaryje? Verta pagalvoti ir apie plytelių (ar kitų pasirinktų sienų bei grindų dangų) matmenis ir spalvą, apšvietimą, nutarti, kokiame aukštyje bus montuojamos lubos ir kt.
- Kaip visi elementai bus išdėstyti? Labai svarbu atsižvelgti į tinkamą visų elementų vonios kambaryje išdėstymą. Reikėtų pasitarti su dizaineriu (tam, kad viskas būtų suplanuota tinkamai), specialistais, kurie vėliau montuos dangas, elektrą, santechniką bei baldus. Jie turi tiksliai žinoti, ką ir kur reikės įrengti.
Pasak architekto, pirmiausia baldai neturėtų trukdyti judėti vonios kambaryje:
„Tokioje erdvėje labai svarbu, kad visi prietaisai būtų sukabinti ergonominius reikalavimus atitinkančiuose aukščiuose ir tinkamais atstumais nuo sienų ir kitų baldų ar objektų. Jei to neįmanoma padaryti, reikėtų apgalvoti, ką teks aukoti, o ko gal ir visai atsisakyti (pvz., bidė ar antro praustuvo). Taupant erdvę galima rinktis trumpesnį WC puodą. Vonios kambaryje ypatingą dėmesį reikėtų skirti patogumui“, – įsitikinęs „Studio 1×1“ architektas Paulius Januškevičius.
Programos padėsiančios suplanuoti vonios kambario interjerą: ar jos tikrai naudingos?
Nepatariama vonios kambario planuoti „iš akies“, t. y. viską įrengiant be plano, tiesiog taip, kaip išeina.
Vienas iš variantų – braižyti planą ant popieriaus, tačiau prireikus kažką keisti, viską teks perbraižyti iš naujo, ir taip net kelis ar keliolika kartų. Bet pirminiam planui popierinis vonios kambario dizaino variantas tikrai tiks.
Galima rinktis įvairias interjero planavimo programas. Pasak P. Januškevičiaus, tokių nemokamų programų yra tikrai daug, žmogus gali paieškoti jų internete.
„Mano nuomone, visos programos tėra įrankis. Čia kaip ir su meistrais: vieniems įrankiai palengvina darbą, o kitiems – ne, ir įrankis tokiu atveju negelbėja.
Siūlyčiau nepulti piešti. Rekomenduočiau aiškiai išdėstyti savo poreikius lape ir atsakyti į klausimus, ko man reikia? ir kas man tinka? Po šių atsakymų bus lengviau priimti sprendimus“, – patarimais dalijasi architektas-dizaineris.
Tam, kad negaištumėte laiko aiškindamiesi, kaip naudotis programa, rinkitės skirtas mėgėjams, o ne profesionalams. Plačiai žinoma interjero dizaino programa – Planner 5D.
Apskritai įvairios programos ir programėlės išskirtinės tuo, kad leidžia apžiūrėti būsimo vonios kambario planą iš visų perspektyvų, keisti spalvas ir detales bei galutinai nuspręsti, kuris vonios projektas labiausiai atitinka lūkesčius bei poreikius.
Dažniausios klaidos planuojant vonios kambarį
Pasak P. Januškevičiaus, įrengiant vonios kambarį pasitaiko pačių įvairiausių klaidų. Esminės funkcinės klaidos – neišlaikomi ergonominiai atstumai:
- WC puodas pritraukiamas per arti dušo sienelės ar sienos. Tada žmogui nepatogu, nes paprasčiausiai trūksta vietos.
- Dažnai praustuvai būna pakabinti arba per aukštai, arba per žemai.
- Vonios maišytuvas tvirtinamas per aukštai.
- Dušo maišytuvas tvirtinamas per aukštai.
- Pasirenkami per didelių arba per mažų gabaritų praustuvai, dušo kabinos, vonios.
Todėl interjero dizaino ekspertas planuojantiems vonios kambarį visų pirma pataria laikytis rekomenduojamų atstumų, kuriuos teikia santechnikos produktų gamintojai arba pardavėjai.
Sienų danga ir baldai vonios kambaryje: unikalūs sprendimai ir įvairovė
Baldai
Jei vonios kambarys – vidutinio dydžio arba didelis, galima rinktis tiek jau pagamintus, tiek pagal individualų užsakymą gaminamus baldus. Tačiau daug sudėtingiau visus baldus ir įrangą sutalpinti mažame vonios kambaryje, tad tokiu atveju patariama pasitelkti interjero dizainerių patarimus ir gaminti baldus pagal užsakymą.
Jei vonios kambarys didelis, turėsite daugiau pasirinkimo laisvės. Mažam vonios kambariui labiau tiks pakabinami, o ne laisvai pastatomi baldai blizgiais paviršiais. Mažą erdvę optiškai padidinti padeda veidrodžiai.
Sienų dangos pasirinkimas
Vienas populiariausių pasirinkimų vonios kambariui – plytelės. Vis dar dažniausiai visas vonios kambarys nuo grindų iki pat lubų išklijuojamas plytelėmis. Tačiau patariama paieškoti įdomesnių, įvairesnių sprendimų. Pavyzdžiui, plytelėmis galima išklijuoti tik tiesioginį sąlytį su vandeniu turinčias sienas – kur bus statoma dušo sienelė, virš praustuvo, o likusias nudažyti.
Grindų danga vonios kambaryje
Vonios kambariui dažniausiai pasirenkamos keraminės arba akmens masės plytelės. Keraminės plytelės yra atsparios, gražiai atrodo ir palyginus nedaug kainuoja. Akmens masės plytelės voniose dėl aukštesnės kainos pasirenkamos rečiau. Jos – mažiau slidžios, tvirtos. Renkantis plyteles voniai patariama pasikonsultuoti su ekspertais: jie padės ne tik išsirinkti jūsų atveju tinkamiausias plyteles, bet ir informuos apie pasirinktų plytelių klojimo niuansus, padės tiksliau apskaičiuoti, kiek plytelių reikia įsigyti ir kt.
Tačiau verta pagalvoti ir apie dar vieną pasirinkimo alternatyvą – vinilines grindis. Vinilinės grindys puikiai praleidžia šilumą, tačiau gerai izoliuoja garsą, yra komfortiškos, atsparios trinčiai ir dėvėjimuisi, nepraleidžia drėgmės, gražiai atrodo ir, svarbiausia, jas lengva prižiūrėti. Tad nereikia bijoti naujovių – jos dažnai pranoksta tradicinius sprendimus.
Apšvietimas vonios kambariui
Vieno šviestuvo įrengti vonios kambaryje neužteks: apšvietimas skirstomas į foninį ir tikslinį (taškinį), apšviečiant tam tikrus objektus. Netinkamai įrengtas apšvietimas vonios kambaryje sukurs šešėlius ir trukdys atlikti kasdienes grožio procedūras. Ir atvirkščiai: per ryški šviesa vargins akis.
Įsidėmėkite, kad šviestuvai turėtų būti montuojami skirtingame aukštyje. Apšvietimą patartina įrengti sienų arba lubų nišose. Nepamirškite iš abiejų pusių apšviesti veidrodžio (puikiai tiks LED šviestuvai arba specialios juostos) ir kitų vonios kambario elementų (baldų, interjero detalių ir kt.).
Kaip išsirinkti santechnikos prekes vonios kambariui?
- Tai turėtų būti pirmasis santechnikos pirkinys vonios kambariui. Klozetai būna dviejų rūšių – pastatomi ir pakabinami. Pakabinami klozetai pastaruoju metu pagal pardavimus visiškai nukarūnavo pastatomus. Jų priežiūra – daug paprastesnė, o ir pats pakabinamas klozetas – modernus, inovatyvus.
- Vonia ir dušo kabina. Kaip jau minėjome, galima rinktis dušo padėklą arba lataką. Nedidelėje vonios patalpoje patariama vengti dušo kabinų su padėklais, nes jos ženkliai sumažina erdvę. Jei erdvė neriboja, galima rinktis vonią arba variantą „du viename“.
Praustuvai. Jie būna viengubi arba dvigubi. Dvigubi praustuvai turi nemažai privalumų: jie padeda sutaupyti laiko ir sumažina „spūstis“ namuose, kai visa šeima ruošiasi į darbą ar ugdymo įstaigas; padeda pagerinti vonios kambario estetiką ir suteikia daugiau erdvės daiktams laikyti (po dvigubu praustuvu įrengiamos dvigubos spintelės).