Pelėsis vonios kambaryje: kaip jo išvengti, o atsiradus – lengvai išnaikinti?

Vonios kambarys – patalpa, kurioje praleidžiame santykinai mažai laiko, tačiau dėl to jo svarba netampa mažesnė.

Pastebime, kad tiek įrengiant, tiek ir prižiūrint vonios kambarį padaroma nemažai klaidų. Todėl vonią bene dažniausiai, lyginant su kitomis namų patalpomis, atakuoja pelėsis. Nedraugiškajam pelėsiui atsirasti kartais užtenka vos kelių dienų, tad būkite budrūs.

Dėl kokių priežasčių mūsų vonios kambariuose įsiveisia pelėsis?

Pelėsio atsiradimui įtakos turi:

  • vonios kambaryje nuolat tvyranti drėgmė;
  • prasta ventiliacija;
  • natūralios dienos šviesos trūkumas (prisiminkite senos statybos namuose esančius ankštus vonios kambarius be langų).

Pelėsis toli gražu nepapuošia interjero, tačiau tai ne tik estetinė problema: jis gali sukelti ir neigiamų padarinių sveikatai. Pelėsyje esantys mikotoksinai neigiamai veikia nervų sistemą bei sukelia kvėpavimo takų ligas, pavyzdžiui, astmą, o taip pat gali išsivystyti ir alergija pelėsiui. Tad kaip kovoti su pelėsiu?

Reguliuokite drėgmės lygį vonios kambaryje

 

Kaip ir daugelyje sričių, taip ir siekiant išvengti pelėsio ypač svarbi prevencija: geriau laiku pasirūpinti, kad pelėsis neatsirastų, nei vėliau kovoti su vis sparčiau plintančiu grybeliu. Tad pirmoji ir bene svarbiausia priemonė – sureguliuoti drėgmės lygį.

Apie pelėsio pevenciją reikėtų pagalvoti jau įrengiant vonios kambarį: naudoti specialius pelėsiams atsparius dažus, taip pat naudoti kokybišką silikoną, padedantį tinkamai susandarinti dušo kabiną ar padėklą, pašalinant visus plyšius.

Po maudynių vonioje arba duše, palikus padžiautus skalbinius vonios kambario duris reikėtų palikti praviras: drėgmė tolygiai pasiskirstys po patalpas, o pelėsio invazijos grėsmė gerokai sumažės.

Jei vonios kambaryje džiovinate drabužius, būtinai naudokite specialius drėgmės rinktuvus. Dar geresnė išeitis – skalbinių džiovyklė arba variantas „du viename“: skalbimo mašina su integruota džiovykle.

Pasirūpinkite drėgmę mažinančiais prietaisais vonios kambaryje:

  1. Garus ištraukiantys ventiliatoriai padeda išvengti drėgmės sankaupų ir pelėsio, pailgina vonios kambario ilgaamžiškumą, t. y. vos po kelerių metų, sienas ir lubas pradėjus atakuoti pelėsiui, nereikia iš naujo atlikti remonto. Labai dažnai žmonės pateikia argumentą, kodėl jiems nereikia ventiliatoriaus: juk patalpą galima vėdinti ir natūraliai. Tačiau tai – nepatogu ir neefektyvu, ypač žiemą.

Vonios ventiliatoriai turi daugybę privalumų:

Vonios ventiliatorius SILENT-100 CRZ DESIGN
Vonios ventiliatorius SILENT-100 CRZ DESIGN
  • patalpoje užtikrinama gaiva, švara, pašalinami nemalonūs kvapai;
  • vonios ventiliatoriai yra ypač kompaktiški, stilingi;
  • lengvai pritaikomi prie vonios kambario interjero;
  • patraukli kaina – vos nuo 43 eurų;
  • ventiliatorius gali būti parenkamas pagal vonios kambario suplanavimą arba pagal būsto gyventojų poreikius.

 

  1. Rankšluosčių džiovintuvai (vadinamieji gyvatukai arba kombinuotieji gyvatukai) tiesioginės įtakos pelėsio prevencijai neturi, tačiau padeda reguliuoti drėgmės lygį vonios kambaryje. Kai kuriuose daugiabučiuose, šildomuose centralizuotai, jie veikia visus metus, tad problemų dėl drėgmės nekyla. Tuo tarpu individualiuose namuose jie dažniausiai veikia tik šaltuoju metų sezonu kartu su šildymo sistema, o vasarą neįjungiami.
    Tačiau net ir vasarą pasitaiko vėsių, lietingų dienų, tad po maudynių pakabinę šlapią rankšluostį, jį dar drėgną randame ir kitą rytą. Todėl, nustačius labai žemą temperatūrą, rankšluosčių džiovintuvą reikėtų naudoti ir vasarą (tuo metu gyvatukas šildomas elektra). Tokiu režimu nustatyti rankšluosčių džiovintuvai patalpos nešildo, tačiau sumažina drėgmę ir pagerina mikroklimatą vonios kambaryje.
  2. Panašiai veikia ir grindinis šildymas, svarbus šildymo ir ventiliavimo sistemoje: jis sausina orą ir išsklaido drėgmę. Šildomąsias grindis, įsigijus šildymo kilimėlį su išmaniuoju termostatu, jau galima lengvai įsirengti ir daugiabučiuose.

    Elektrinis šildymo kilimėlis DEVImat
    Elektrinis šildymo kilimėlis DEVImat
  3. Drėgmės matuokliai. Jei baiminatės, kad ventiliacijos anga galėjo užsikimšti ar kad „iš akies“ drėgmės lygio vonios kambaryje nustatyti nepavyks, galite įsigyti specialų skaitmeninį termometrą ir drėgmės matuoklį viename. Pats paprasčiausia prietaisas kainuoja nuo ~10 eurų. Drėgmės lygis neturėtų viršyti 55–60 proc.

Kaip kovoti su pelėsiu?

Rūpinkitės vonios higiena

Kuo dažniau valysite vonios kambarį, tuo paprasčiau bus pastebėti, kuriose vietose kondensuojasi drėgmė ir pradeda formuotis pelėsis. Įsidėmėkite, kad pelėsis turi savybę skverbtis į gilesnius sluoksnius, todėl uždelsus dažnai tenka ne tik perdažyti sienas, bet ir iš naujo atlikti tinkavimo darbus. O kuo anksčiau pastebėsite, tuo lengviau bus pašalinti pelėsio užuomazgas.

Kaip pelėsį pašalinti?

Pirmiausia pelėsį būtina nuo paviršių kruopščiai nuvalyti. Tam puikiai tinka glaistymo mentelė, šlifavimo popierius ar paprasčiausia kempinėlė šiurkščiu paviršiumi. Kuo kruopščiau išvalysite pelėsio pažeistą vietą, pašalindami visas sporas, tuo mažesnė tikimybė, kad grybelis ateityje atsinaujins.

Beje, valant pelėsi, sporos pasklinda ore, todėl dėvėkite respiratorių, o po maždaug 2 val. vonios kambaryje papildomai dar kartą nuvalykite ir išplaukite visus paviršius.

Naudokite specialius valiklius, šalinančius pelėsių grybelį, bei antiseptikus, tik įsidėmėkite, kad kai kurie iš jų yra toksiški ir netinkami naudoti gyvenamosiose patalpose.

Beje, patariama apžiūrėti ir daiktus: pelėsis taip pat gali kauptis ant kosmetikos priemonių buteliukų, kempinių ir t. t. Daiktus, kuriuos stipriai pažeidė pelėsis, reikėtų išmesti.

Puikiai pelėsį įveikti padeda chloras. Tačiau su balikliais elkitės atsargiai: juos reikia skiesti vandeniu santykiu 10:1. Taip pat balikliai dirgina rankų odą, kvėpavimo takus, todėl jautriems žmonėms patariama rinktis natūralesnes valymo priemones.

Vandeninio peroksidas. Vandenilio peroksidu suvilgyta šluoste galima valyti pelėsio pažeistus daiktus, taip pat galima išpurkšti paviršius ir po kurio laiko juos nuvalyti. Tik įsidėmėkite, kad peroksidas turi ir balinamąjį poveikį, tad ant daiktų ar paviršių gali likti šviesesnės dėmės.

Natūralios priemonės pelėsiui valyti

  • Pelėsio paveiktas vietas tiesiog reikėtų išpukšti actu, palaikyti 1 val., tuomet actą nuplauti ir išvėdinti vonios kambarį. Profilaktiškai šią paprastą procedūrą galima kartoti kiekvieną savaitę.
  • Arbatmedžių eterinis aliejus. Į 2 stilines vandens reikėtų įpilti 2 arbatinius šaukštelius eterinio aliejaus. Pasigaminta priemone galima išpurkšti pelėsio pažeistus paviršius arba tiesiog valyti juos šluoste.
  • Sodos tirpalas. 1 arbatinį šaukštelį geriamosios sodos reikėtų ištirpinti stiklinėje vandens ir purkštuvu apipurkšti vietas, kuriose apsigyveno pelėsis. Šio tirpalo nuplauti nebūtina.

Prisiminkite, kad kartu reikia šaltini ne tik pasekmes, bet ir priežastis: pelėsis neatsiranda iš niekur ir po kurio laiko, nesiimant jokių priemonių ir neįgyvendinant pokyčių tiesiog gali atsinaujinti.